Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piotrowicach

Logo szkoły

59-424 Piotrowice 139

Tel.: 76 870 88 06

Plik:EPUAP logo.jpg – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

 

 

Jak założyć sklep na Facebooku? Poradnik 2023 krok po kroku

Warszawa da się lubić…

 
„Warszawa da się lubić…”
 
O tym, że stolica naszego kraju jest pięknym miejscem mogli się przekonać uczniowie klasy 7 i 8 oraz ich opiekunowie.
Od 18 do 20 września byliśmy w kilku miejscach na mapie Warszawy, które pozwoliły nam bliżej poznać topografię, historię, tradycje tego miasta.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Zamku Królewskiego, w jego wnętrzach podziwialiśmy życie władców Polski, najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju oraz najbardziej znane dzieła, np. Jana Matejki.
Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, tam bez problemów zauważyliśmy Kolumnę Zygmunta, a nawet Stadion Narodowy. Kolejnym miejscem przez nas odwiedzonym była Bazylika Archikatedralna na ul. Świętojańskiej, stamtąd przeszliśmy na Rynek Nowego Miasta i tam…spotkaliśmy jedną z warszawskich syrenek.
Dalsza wędrówka doprowadziła nas do Pomnika Małego Powstańca. Kolejnym i zarazem ostatnim punktem zwiedzania był Plac Defilad z Grobem Nieznanego Żołnierza - udało się nam zobaczyć także zmianę warty przy najbardziej symbolicznym miejscu czci dla tych, którzy oddali swoje życie w walce o nasz kraj.
Drugiego dnia uczniowie spoglądali na stolicę z góry - z tarasów Pałacu Kultury i Nauki - podobał się im ten świat resoraków, ludzików i domków jak z kreskówek, bo takie widoki mieliśmy patrząc w dół.
Kolejnym punktem odwiedzin w stolicy były Łazienki Królewskie - piękny park z mnóstwem obiektów, które powstały tam, by cieszyć oko. Dodatkowo spotkaliśmy tam mnóstwo wiewiórek, pawie, a nawet olbrzymie karpie, które tylko dodały uroku temu miejscu.
Na koniec zwiedzania młodzież udała się na Powązki Wojskowe - miejsce pełne patosu oraz historii. Odwiedziliśmy groby osób znanych, a także cichych bohaterów walczących za Warszawę i cały kraj.
Największe wrażenie zrobili na nas bohaterowie naszej lektury „Kamienie na szaniec”.
Ostatni dzień w dużej mierze spędziliśmy w…ciemności, a to za sprawą Niewidzialnej Wystawy. Miejsca prowadzonego przez niewidomych i wprowadzającej w ich świat - skupionego na wszystkich zmysłach z wyjątkiem wzroku - to było dla nas wielkie przeżycie!
Ostatnim punktem naszej wycieczki były Złote Tarasy - miejsce upragnione przez młodzież, ale to za sprawą już…współczesnej historii.
Dzięki programowi „Podróże z klasą” udało się nam poznać część Warszawy, poszerzyć horyzonty, a także dojść do wniosku, że to miasto da się lubić, przynajmniej z kilku powodów.
 
Tekst: Paulina Klaczyk-Kotek